Magazín

Avokádo – ako si vybrať ten správny kúsok, ako ho skladovať či tipy na recepty

Pripravili sme pre vás praktickú rubriku na tému avokádo…nielen recepty na jedlá, ktoré sa z avokáda dajú pripraviť, ale aj rady, ako si v obchode vybrať správne avokádo, ako ho skladovať a pozrieme sa aj na druhy avokád.

Existujú stovky druhov avokád, ktoré sa líšia vo veľkosti, tvare, chuti či konzistencii, to znamená, že niektoré sú krémovejšie, niektoré vodnatejšie. Ale také najznámejšie a najchutnejšie je Hass avokádo.

Je zvláštne, že u nás v obchodoch rozlišujeme akoby iba jeden druh. Ako keby existovalo iba jablko a hruška a žiadne iné odrody.

U nás sa spomínané Hass avokádo zväčša predáva už ako zrelé. V reťazcoch väčšinou balené po dvoch. Býva stredne veľké a keď je zrelé má až tmavo fialovú farbu. Je to jedno z najchutnejších a najkrémovejších avokád s ľahko orieškovou chuťou.

Avokáda zelenej farby, ktoré bežne u nás tiež dostať majú rôzne tvary, veľkosti, hrúbku a textúru kože ale keďže nebývajú označované, bavme sa o nich ako o zelených avokádach, ktoré málokedy bývajú zrelé keď ich kupujeme.

Buď sú hruškového tvaru, ktoré majú tenšiu kožu, alebo guľaté, ktoré mávajú naopak hrubšiu kožu a bývajú aj trošku vodnatejšie, ale to neznamená, že sú zlé, pozor na to.

Už sa vám niekedy stalo, že ste si kúpili avokádo a nezozrelo vám?

Stávalo sa to často aj nám, ale už sme sa časom naučili ako rozlíšiť či bude dobré.

Vždy sa pozeráme, či má avokádo stopku. Je to skôr taký náznak stopky, ako máva citrón. Keď je stopka vypadnutá, tak avokádo nekupujeme. Konce vtedy rýchlejšie dozrievajú, pokazia sa a môžu nakaziť celé avokádo. Resp. avokádo od stopky je už mäkké a druhý koniec tvrdý.

Lepšie sú kusy, ktoré majú matnejší povrch a sú bez čiernych škvŕn.

A ak je avokádo už mäkšie, malo by byť celé, nie iba jeho časť. A čím je tmavšie, tým vám skôr dozreje.

Ak mu chcete trošku pomôcť pri dozrievaní, dajte ho do tmavého papierového sáčku spolu s banánom. Rýchlejšie bude mäkké.

A pokiaľ je avokádo tvrdé nachávame ho dozrievať vonku. Nie v chladničke. Do chladničky ho dávame, až keď je veľmi mäkké, čo sa u nás často nestáva, lebo vždy v správnom momente padne za vlasť.

Avokádo obsahuje veľa tuku. Môžeme ho preto jesť často?

Avokádo je jedno z mála plodov, ktoré obsahujú veľa tuku. Podobne ako olivy a veľa druhov orechov. Avokádo ale obsahuje veľmi kvalitné tuky v podobe esenciálnych mastných kyselín, ktoré podporujú metabolizmus a taktiež odbúravajú zlý cholesterol. A pri pravidelnej konzumácii prispievajú látky, ktoré toto ovocie obsahuje k znižovaniu hladiny inzulínu v krvi a ľahšie sa odbúravajú tukové zásoby nášho organizmu. Čiže tukom proti tuku.

Obsahuje kopec vitamínov, minerálov a veľa vlákniny.

Inak keď už hovoríme o tom ako je avokádo zdravé, tak by sme radi spomenuli, že práve pod šupkou avokáda je najviac látok (karotenoidov), ktoré majú výrazné antioxidačné účinky. Čiže keď chceme avokádo šúpať, najlepšie je ho rozpoliť na polovicu pozdĺž, tak aby ho pokope držala iba kôstka.

Polovičky oddelíme od seba a ak chceme avokádo použiť na pomazánku, jednoducho ho iba dobre vydlabeme, ale ak chceme plátky, tak pozdĺž každej polovičky si narežeme plátky a tie iba jednoducho vyberieme lyžičkou alebo pretlačíme polku avokáda naruby.

A ak by niekoho zaujímalo odporúčané množstvo avokáda na deň, tak je to polka až jedno. Závisí aj od veľkosti.

“Avokádový receptár”

Tak základný, nazvime to tiež recept je, že je avokádo je vynikajúca a zdravá náhrada masla. Avokádo rozrežeme pozdĺž, oddelíme a aj vnútri v šupke ho môžeme roztlačiť vidličkou, osoliť, prípadne okoreniť, pridáme trošku citrónovej šťavy a môžeme natierať na chlebík alebo pridať do placiek.

Myslím si tiež, že všetci z nás poznajú guacamole. Asi ho všetci robíme trochu inak, tak povieme ako si ho pripravujeme my. Roztlačíme avokádo a pridáme doň na kocky nakrájanú paradajku, na drobno nakrájanú červenú cibuľku, soľ, korenie a citrónovú šťavu. Všetko dobre premiešame a hotovo.

Radi by som spomenula aj pár receptov našich čitateľov, ktorý nám písali svoje avokádové recepty na našom fcb.

Všetky varianky guacamole tu nebudeme spomínať, ale napr. také zapekané avokádo s vajíčkom sme ešte nejedli. Do polky trošku vydlabaného avokáda rozbijete vajíčko, dochutíte a dáte piecť. Hmmm.

Alebo avokádo v smoothies. Dodá takú fajn krémovú chuť a konzistenciu.

Odskúšaná variácia je: s banánon, špenátom, čučoriedkami, uhorkou s dužinou z kokosu s chia semiačkami a s vodou.

Cestoviny s avokádovou pastou sú tiež senzačné.

Anglické obložené chlebíčky s avokádom sú skvelou voľbou na raňajky.

Alebo jednoducho šalát. Napr. rucolla, avokádo, sušené parajky, slnečnicové a tekvicové semiačka, parmezán, olivový olej…

Avokádo je tiež obľúbenou surovinou do domácich tortíll a wrapov.

Alebo sladké recepty s avokádom. Vyskúšali ste už?

Napr. taký čokoládový avokádový puding. Stačí rozmixovať avokádo s banánom, trochou medu alebo agáve sirupu a kakaa a za 5 minút máte hotový fantastický dezert. Funguje to samozrejme aj bez banánu.

Alebo zmixujeme avokádo s datľami s mandľovým alebo napr. kokosovým mliekom, vanilkou a medom…

Vynikajúce na avokáde je, že má v podstate neutrálnu chuť a môže sa pridať skoro do čohokoľvek ak chcete dosiahnuť krémovú chuť alebo konzistenciu.

Tipy a triky proti zhnednutiu avokáda

Zhnednutie je v podstate iba také kozmetická vada, lebo vzniká oxidáciou vzduchu, čiže neznamená to, že je avokádo pokazené, ale je pravda, že nevyzerá veľmi vábne, ak pripravíte guacamole a po pár minútach vám zhnedne. Na toto veľmi dobre poslúži kôstka, ktorú keď umiestnite do stredu misky čiastočne zabráni zhnednutiu.

Alebo aj napr. chceme zjesť iba polku avokáda, zjedzme najprv.tú, ktorá ostane bez kôstky. Proti zhnednutiu je dobrá aj citrónová šťava.

Ak skladujeme avokádo v chladničke, je dobré ho skladovať v uzavretej nádobe. Čím menej príde do kontaktu so vzduchom, tým lepšie.

Ale super je cool trik je s cibuľou, tento funguje zo všetkých najlepšie.

Nakrájajte cibuľu na väčšie kúsky, dajte po nádoby, položte na ňu svoju polku alebo polky avokáda šupkou dole a uzavrite. Takto pokojne vydrží aj tri dni.

Takto môžeme uskladniť aj zvyšné guacamole alebo avokádovú pomazánku. Veľké kúsky cibule poukladajme navrch a pred jedením ich jednoducho odstránime.

Kategorie:

Magazín

© 2024 iVarenie.sk | Nakódoval Leoš Lang